czwartek, 8 marca 2012

Cywilizacja obrazkowa - Prezentacja

Dzisiaj mam dla was coś zupełnie innego, a mianowicie przygotowaną przeze mnie prezentacje multimedialną !
Temat zagadnienia to "Cywilizacja obrazkowa" mam nadzieje że wam wszystkim się spodoba i zapraszam do pobierania i oglądania oraz prośba polubcie to na facebooku , udostępnijcie link do bloga znajomym, prześlijcie dalej ! Bardzo mi to pomoże, jak i również rozwinie fajną atmosferę na blogu! Chce również podziękować Ev za komentowanie czytanie i sprawianie wrażenia, że jest dla kogo to wszystko pisać !

Link do pobrania :

Pobierz Prezentacje Tutaj

Pozdrawiam Wszystkich !
Cometa

niedziela, 4 marca 2012

Styl Gotycki

Dzisiaj mam dla was materiał, który przez ostatni okres studiowałem i bardzo mnie fascynuje.Mianowicie okres gotyku wytworzył niesamowity i niepowtarzalny styl architektury.Poza architekturą możemy również podziwiać rzeźbę sakralną, w której po raz pierwszy charakter ludzki dominował nad świętością postaci przedstawianych.

W wielkim skrócie powiem o rzeźbie, ponieważ głównie chcę się dziś skupić na kwestiach związanych z architekturą tego okresu. Przedstawiała ona ( jak i w całej epoce średniowiecza ) postacie Matki Boskiej, świętych oraz fundatorów katedr. Królom i książętom wznoszono sarkofagi w obrębie kościoła. Proporcje są poprawne , ruch naturalny, celem artysty było jednak ukazanie życia wewnętrznego a nie piękno jego ciała. Kamienne i drewniane krucyfiksy ( Ukrzyżowany Chrystus ) są bardzo dramatyczny i przerażające. Na przykład może posłużyć Krucyfiks Królowej Jadwigi z Katedry wawelskiej. Umęczone ciało jest brzydkie ukazane w konwulsyjnym skurczu. Ból i Cierpienie po raz pierwszy góruje nad boskością ukazanej postaci. Deformacja ciała jest czasem tak daleko posunięta, że nie raz staje się drastyczna.Krucyfiks Królowej Jadwigi na Wawelu
A teraz opiszę moim zdaniem najciekawszą stronę stylu gotyckiego, a mianowicie architekturę. Kompozycja katedr gotyckich jest bardzo ogromna i strzelista. Ma przytłaczać jej monumentalizm. Wielkie okna mają za zadanie wpuszczać światło do środka, w taki sposób aby komponując się tworzyło wrażenie mistycyzmu. Po raz pierwszy w architekturze wystąpiły sklepienia krzyżowo-żebrowe wsparte na ogromnych filarach międzynawowych. Przytłacza przewaga licznych kierunków pionowych ( wertykalizm ), które mają za zadanie unosić wzrok człowieka do oddalonego wysoko w górze sklepienia. Po latach, gdy miasta zaczęły konkurować ze sobą co do monumentalności oraz piękna swoich katedr. Przy uzyskanych wysokościach, aby odciążyć filary do naw bocznych dobudowywano kamienne wierze sił oraz łuki przyporowe co tworzyło odsłonięty szkielet konstrukcyjny ( Katedra Gotycka w Kolonii ). Nazywano to systemem łuków przyporowych i miało za zadanie odciążenie filarów międzynawowych z masywnego sklepienia. Wnętrze katedr były surowe z rzeźbami zaznaczającymi poszczególne łączenia architektoniczne.Mistycyzm uzupełniały jeszcze olbrzymie witraże ( często rozetowe ).

Myślę , że po krótce uzupełniłem trochę wiadomości na temat gotyku. Wszystkie informacje są oparte książkami, które ostatnio studiuje. Teraz tradycyjnie dodam troszkę inspiracji i zdjęć .


  
Katedria w Kolonii
Katedra w Chartres


I taka kultowa animacja, w której można zauważyć troszkę elementów charakterystycznych dla Gotyku !
Serdecznie pozdrawiam !
Cometa!