niedziela, 11 marca 2012

Renesansowy przegląd sztuki

Jako, że przygotowuje materiał do matury z Historii sztuki będę się dzielił z wami moimi nowymi spostrzeżeniami . Przeglądając sobie artystów kolejnych epok, można znaleźć i nauczyć się naprawdę bardzo wiele.

Zacznę od tego skąd wziął się renesans ? Czym się wyróżnia ? Jaki był stosunek do świata ? Czy Bóg dalej był na pierwszym miejscu ?

Początki tej epoki mają miejsce w XV wiecznej Italii, zaczątki można już było zobaczyć w wieku XIV . Duży wpływ na rozwój tego stylu miało rozwinięcie się handlu oceanicznego, który spowodował przewrót gospodarczy. Jednak najważniejszym czynnikiem była zmiana myślenia z teocentryzmu ( "Bóg" w centrum zainteresowania ) na korzyść antropocentryzmu. Po raz pierwszy w sztuce i filozofii człowiek i świat stanął na pierwszym miejscu. Ludzie nastawiali się na badanie świata, dzięki czemu wiek XV był okresem wielkiego aktywnego i niezwykle szybkiego rozkwitu kulturalnego, świadomości narodowej. To stulecie wydało na świat najwięcej badań naukowych, odkryć geograficznych, zrodziło największą liczbę wybitnych jednostek, geniuszy myśli i czynu. Natomiast w wieku XVI analityczny i badawczy stosunek do świata wzbogacił się o bardziej uczuciowe przeżywanie rzeczywistości.

Dobra tyle tego historycznego przemądrzania się ! Zacznijmy w końcu o artystach, jak przeczytaliście wyżej ludzie odeszli w końcu od ciągłego myślenia o Bogu i życiu pozaziemskim. Dzięki czemu autorzy dzieł zaczęli bardziej przyglądać się naturze. Dzięki założeniu  l'uomo universale ( człowiek wszechstronny ) stali się Oni bardzo doświadczeni i uniwersalni. Na przykład Leone Battista Alberti był architektem, rzeźbiarzem , malarzem i poetą, Michał Anioł architekt, malarz , rzeźbiarz i poeta Leonardo Da Vinci rzeźbiarz, malarz, konstruktor, pisarz. Zajmowali się oni praktycznie wszystkim.

Przejdźmy do sztuki. Mnie osobiście bardzo zainteresowała postać Leonardo Da Vinci'ego. Jego studia anatomiczne są rewelacyjne można w nich zauważyć wszystkie założenia epoki, o których mówiłem wcześniej. Poza analizami anatomii jego obrazy są bardzo bogate w szczegół, dążył do realizmu i wiernego odzwierciedlenia rzeczywistości. Widać w nich bardzo dokładną obserwacje natury .

Drugą postacią jest Giotto di Bondone jego malarstwo w pełni otwierało już okres renesansu. Malował on jedynie sceny religijne. Co mnie natomiast w nim zainteresowało? Mianowicie to, że bardzo interesował się złudzeniem przestrzeni. Realistyczne postacie świętych, były przedstawiane na tle pejzażu lub architektury, która pozwoliła na wprowadzenie perspektywy linearnej sugerującej złudzenie głębi na płaszczyźnie.

Wiele mógłbym jeszcze wymienić, natomiast za dużo informacji to za wiele do zapamiętania, a za wiele do zapamiętania to wielki kłopot, czyli tak naprawdę nic by w głowie po moim pisaniu nie zostało.

Mam nadzieje, że epoka renesansu, która następuje zaraz po Gotyku ( Sztuka Gotyku ), dla którego stanowi przeciwieństwo, została przeze mnie w miarę łatwo zaprezentowana.

P.s udostępniajcie , lajkujcie , ślijcie dalej zróbmy fajną atmosferę.
Z góry wielkie dzięki !

Teraz standardowo , kilka obrazów z epoki dla inspiracji ogółu :


Pozdrawiam Serdecznie !
Cometa !