sobota, 10 grudnia 2011

Pierwszy Post - Zdzisław Beksiński

Witam wszystkich na moim nowym, blogu. Pomysł na niego wpadł mi do głowy podczas pisania pracy maturalnej na temat sztuki. Stwierdziłem, że w bardzo łatwy sposób można stworzyć, kącik dla wszystkich ludzi, którzy tak jak ja ciągle poszukują inspiracji i wspaniałych twórców ( grafików, malarzy, concept artystów itd.) dzięki czemu możemy ciągle tworzyć i zachwycać siebie nawzajem.

Na powitanie, chciałem zaprezentować wam materiał, który przygotowałem o Zdzisławie Beksińskim. Nie muszę chyba przypominać jak wielki był to twórca! Cały Świat zachwycał się jego pracami.
Jest on moim ulubionym twórcą współczesnym. Jego obrazy oraz szkice można, na pewien sposób, zaliczyć do stylu surrealistycznego, zwanego także nadrealizmem, burzyły one bowiem logiczny porządek rzeczywistości. Usytuowane one były na pograniczu jawy, snu, fantazji lub halucynacji, natomiast całkowicie odsunięte od racjonalizmu. Jednak, Zdzisław Beksiński nie zamykał się jedynie w tym stylu, na podstawie wywiadu „Odkrywanie Zdzisława Beksińskiego” przygotowanego dla Interii, możemy stwierdzić, że swoją sztukę określał raczej jako „Surrealizm Ekspresjonistyczny”.

Tak naprawdę tworząc swoje obrazy, Beksiński wcale nie miał zamierzonego celu, który miał wywołać u nas dane emocje, wręcz sam przyznaje, że miał wizje którą po prostu musiał przerzucić na "papier". Dzięki temu możemy teraz oglądać tak wspaniałe i niecodzienne dzieła, które dla wielu ludzi są nawiązaniem do Słowiańskiej mitologii , czy Wy też tak myślicie ? Osobiście , po przeczytaniu zauważyłem wiele podobieństw, dlatego każdemu polecam lekturę ilustrowaną, właśnie obrazami Zdzisława, pt " Taja 9" Czesława Białczyńskiego! Autor sam nam mówi, że obrazy mają wiele wspólnego z jego snami dlatego, zaczął współprace z artystą. Niestety pracy nie dokończyli już wspólnie, gdyż Beksiński został zamordowany.W hołdzie wielkiej twórczości Zdzisława , Czesław Białczyński, napisał również  "

Polską wizję Baji - Nawie i Bogowie oczami Zdzisława Beksińskiego".

Obie Lektury są godne polecenia i możecie je znaleźć za darmo na oficjalnej stronie Białczyńskiego ( http://bialczynski.wordpress.com ) !

A teraz kilka moich ulubionych, dzieł Beksińskiego , tak aby nikt o nim nie zapomniał!
a do tego dobry podkład muzyczny :Pozdrawiam wszystkich Serdecznie i Zapraszam Ponownie!

2 komentarze:

  1. Uwielbiam obrazy Beksińskiego. Jest w nich zarówno dusza artysty, jak i widać, że poświęcił każdemu mnóstwo pracy. Ogólnie: surrealizm - to jest właśnie kierunek, gdzie obrazy maja duszę. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Cześć Ev dziękuje za twój komentarz ! Surrealizm jest też jedną z moich ulubionych kierunków ! Następny artysta,którego opisze również będzie z nurtu surrealistycznego Pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń