poniedziałek, 12 grudnia 2011

Wojciech Siudmak

Dzisiaj pragnę wam zaprezentować następnego wspaniałego artystę, polskiego jakim jest Wojciech Siudmak. Jest on uważany za czołowego reprezentanta realizmu fantastycznego, sam jednak określał swoją sztukę jako hiperrealizm fantastyczny, czym podkreślał swoją oryginalność. Zdecydowanie zasługuje na taki przywilej. Jako ilustrator może się pochwalić niesamowitym portfolio oraz pracami dla najsławniejszych pozycji literackich oraz filmowych. O jego obrazach wypowiadały się takie sławy jak Georg Lucas, Michel Nuridsany czy też Frank Herbert ( autor "Diuny" ).

"Diuna" została zilustrowana, obrazami właśnie Wojciecha Siudmaka. Na blogu 9Gods, możemy poczytać o tej pozycji i dowiedzieć się jakim była sukcesem, który doczekał się swojej własnej adaptacji filmowej przy użyciu postaci i kreatur wykreowanych przez Wojciecha. Frank Herbert po pierwszym bestsellerze dorzucił jeszcze kilka tomów, które również można było nazwać wielkimi.


Jego obrazy, podobnie jak obrazy Zdzisława Beksińskiego, którego opisałem w innym poście ( Odnośnik ), tworzą własny wyimaginowany świat. Dzięki takim artystom możemy się choć na chwilę przenieść w świat fantazji, poza obrzeża szarej rzeczywistości.Siudmak w swoich ilustracjach zawarł wiele dynamiki, ekspresji, niektóre z jego prac zawierały w sobie uczucia jak np. "Idylla". Barwy były bardzo mocne , a bryła i szczegóły zawsze niesamowicie dopracowane!

Mógłbym o tym niesamowitym artyście opowiadać jeszcze bardzo wiele, jednak pisząc tutaj chce przekazać jak najwięcej, tych najważniejszych informacji o artyście i jego twórczości, a nie zwracać uwagę na drobnostki. Dla spragnionych informacji, polecam jeszcze wywiad z Artystą ( Odnośnik )

Na sam koniec tradycyjnie dodam kilka obrazów, które mnie zachwycają i dostarczają niesamowitej inspiracji.

"L'énergie jouant avec un électron"

"Energie"
"Idylle"


Pozdrawiam i zapraszam ponownie !

2 komentarze:

  1. Nie wiem, jak to się stało, że nie sprawdziłam, kto jest autorem ilustracji w "Diunie", które już od pierwszego zetknięcia z serią uważałam za niesamowite. Aż muszę nadrobić zaległości i przejrzeć je jeszcze raz :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo się cieszę, że mój post wnosi coś do internetu :) Mam nadzieje, że w następnych postach również znajdziesz jakieś Ciekawostki !

    OdpowiedzUsuń